دسته‌بندی نشده

شهدای خبرنگار یزد را بیشتر بشناسیم

شهدای خبرنگار را باید بشناسیم چرا که آنها با خون خود در طول هشت سال دفاع مقدس به ثبت حماسه‌های رزمندگان اسلام پرداخته و در بازتاب و انعکاس آن سلحشوری‌ها به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.روز خبرنگار یادآور زحمات و تلاش‌های افرادی است که در کسوت خبرنگاری، رسالت خطیر اطلاع رسانی و آگاهی بخشی را بر عهده دارند و به عنوان وجدان بیدار، چشم بینا و زبان حقیقت‌گوی جامعه، سختی‌ها و مشقات این حرفه مقدس را به جان خریده و با تلاش و کوشش خود، اصلاح‌گر امور و روشنی بخش مسیر آینده می‌شوند. بر همین اساس به معرفی تعدادی از شهدای خبرنگار یزد می‌پردازیم.

شهید احمد اخلاص

متولد: ۱۳۳۵/۰۱/۰۵

شهادت: ۱۳۶۱/۰۳/۰۲ خرمشهر

عملیات: بیت‌المقدس

محل خاکسپاری: گلزار شهدای خلدبرین

زندگی‌نامه: پنجم فروردین ۱۳۳۵، در شهرستان یزد دیده به جهان گشود. پدرش ناصر، مغازه دار بود و مادرش مریم نام داشت. تا پایان دوره کارشناسی در رشته جامعه شناسی درس خواند. خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی بود. از سوی سازمان صدا و سیمای تهران در جبهه حضور یافت. دوم خرداد ۱۳۶۱، با سمت خبرنگار در خرمشهر بر اثر اصابت ترکش به سینه، شهید شد. پیکر وی را در گلزار شهدای خلدبرین زادگاهش به خاک سپردند.

فرازی از وصیت‌نامه شهید:

«به همه آنهایی که دوستشان دارم می‌گویم تا می‌توانید مسلمان باشید اگر نمی‌توانید انسانی باشید و آزاد. از همه آن‌هایی که دوستم دارند و می‌دانند دوستشان دارم می‌خواهم که درست زندگی کنند و روحی بزرگ داشته باشند.»

شهید ناصر دادرس

متولد: ۱۳۳۹/۰۵/۳۰

شهادت: ۱۳۶۰/۰۸/۰۲ آبادان

عملیات: پدافندی

محل خاکسپاری: گلزار شهدای خلدبرین

زندگینامه: سی ام مرداد ۱۳۳۹، در شهرستان یزد به دنیا آمد. پدرش محمدعلی، در کارخانه کارگری می‌کرد و مادرش صفیه نام داشت. دانشجوی دوره کارشناسی در رشته صنایع بود. به عنوان پاسدار کمیته انقلاب اسلامی در جبهه حضور یافت. دوم آبان ۱۳۶۰، با سمت فرمانده کمیته مستقر در ایستگاه ۷ آبادان و مسول کارگزینی کمیته در آبادان بر اثر اصابت ترکش خمپاره به دست و شکم، شهید شد. مزار او در گلزار شهدای خلدبرین زادگاهش واقع است.

فرازی از وصیت نامه شهید:

«من به جبهه می‌روم برای احیای دینم و صدور انقلابم. از شما می‌خواهم تکانی به خود دهید و از خواب غفلت بیدار شوید. دعا کنید خداوند همه ما را یک لحظه به حال خود وامگذار.»

شهید علی اکبر امیری قریه علی

متولد: ۱۳۳۸/۰۲/۱۵

شهادت: ۱۳۶۱/۰۸/۱۲ موسیان

عملیات: محرم

محل خاکسپاری: گلزار شهدای خلدبرین

زندگی‌نامه: پانزدهم اردیبهشت ۱۳۳۸، در شهرستان یزد به دنیا آمد. پدرش حسین، کارگر کارخانه بود و مادرش سلطان نام داشت. تا پایان دوره کاردانی در رشته الکترونیک درس خواند. کارمند صدا و سیما بود. سال ۱۳۶۱ ازدواج کرد. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. دوازدهم آبان ۱۳۶۱، با سمت آرپی جی زن در موسیان هنگام درگیری با نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به صورت، شهید شد. پیکر وی را در گلزار شهدای خلدبرین زادگاهش به خاک سپردند.

فرازی از وصیت‌نامه شهید:

«خدایا مرا به فیض شهادت برسان تا اگر زندگی کردنم برای تو نبوده لااقل مردنم برای تو باشد. فراموش نکنید که حتی آب زلال و پاک در اثر ماندن و نرفتن می گندد. چه بهتر که به جای گریه کردن که نشانه عجز و ناتوانی است محکمتر از پیش دندانهایتان را بهم بفشارید.»

شهید احمد اخباریه

متولد: ۱۳۴۰/۰۶/۰۳

شهادت: ۱۳۶۱/۱۱/۲۱ رقابیه

عملیات: والفجر مقدماتی

محل خاکسپاری: گلزار شهدای خلدبرین

زندگی‌نامه: سوم شهریور ۱۳۴۰، در شهرستان یزد به دنیا آمد. پدرش مهدی، خدمتکار مدرسه بود و مادرش ربابه نام داشت. دانشجوی سال دوم دوره کاردانی در رشته عمران و خبرنگار صدا و سیما بود. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. بیست و یکم بهمن ۱۳۶۱، با سمت تک‌تیرانداز در رقابیه به شهادت رسید. پیکرش مدت‌ها در همان منطقه بر جا ماند و بیست و نهم بهمن ۱۳۶۹، پس از تفحص در گلزار شهدای خلدبرین زادگاهش به خاک سپرده شد.

فرازی از وصیت‌نامه شهید:

«عزیزان زندگی دنیاست آنگاه که کشت گاه آخرت باشد.عزیزان زندگی زیباست وقتی که گناهی نباشد. زندگی زیباست وقتی که الله در آن باشد و به او اتکال شود».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا