دسته‌بندی نشده

اولین شهید شهرستان ابرکوه که بود؟

شهید «سید محمدرضاحقدوست» اولین شهید ابرکوه است که پرچم شهادت را در این شهرستان به اهتزاز درآورد.به گزارش دفاع‌پرس از یزد، شهریور سالروز ولادت شهید «سید محمدرضا حقدوست» است؛  بزرگ ‌مردی از خطه شهیدپرور ابرکوه که برای اولین بار پرچم شهادت را در این شهرستان به اهتزاز درآورد.

وی در سن شش‌ سالگی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه خواجه نظام الملک آغاز کرد. او طی تحصیلات خود دانش‌ آموزی مظلوم و از نظر اخلاقی نمونه بود.

تعطیلات تابستانی کلاس سوم ابتدایی قرآن را ختم کرد. دوران راهنمایی را طی می کرد که انقلاب اسلامی ایران به وقوع پیوست او از همان آغاز در صفوف اوّل راهپیمایی شرکت فعال داشت.

همیشه آرزوی شهادت و شاگردی جدش امام حسین (ع) را داشت حتی قبل از افشا شدن گروه‌های انحرافی، او مخالفت عجیبی با آن‌ها داشت. عقیده داشت که این گروهک‌ ها را گمراهی و غروری بزرگ در برگرفته است. البته ما او را مانند گلی می دانیم که این نهضت حسینی او را اینچنین عظیم و بزرگ پروراند بعد از گذراندن تحصیلات راهنمایی برای ادامه تحصیل به دبیرستان مولوی وارد شد.

او می گفت ما باید زندگی شهیدانمان را الگوی خود قرار داده تا بتوانیم راهشان را ادامه دهیم تا بتوانیم حاکم شدن الله را در تمام جهان به ثبوت برسانیم، به همین جهت و برای ادای دین خود برای اعزام به جبهه نام‌نویسی کرد. یک ماه آموزش خود را در کازرون گذراند و در تاریخ ۲۸ دی‌ به ابرکوه برگشت.

محمدرضا اسطوره‌ای بود از ایمان و مقاومت، مرتب از خدا و ایمان می گفت و سفارش‌های بسیار که شما باید صراط مستقیم را برگزینید، در خط امام باشید و خود را بسازید که امت ما باید نجات‌ بخش تمام مستضعفان جهان باشد.

او به شهادت خود آگاهی داشت. در این دو روز مرخصی مرتب از شهادت خود دم می زد و از خانواده خواهش می کرد که بعد از او با صبر و استقامت و ایمان راهش را ادامه دهند ابتدا به اهواز اعزام و سپس ازآنجا به کربلای ایران (بستان) اعزام شد تا با خون خود حماسه عاشورا را بار دیگر متجلّی سازد و به تمام قابیل‌های جهان بگویند که ما الله را انتخاب کردیم و برای همین هم از هیچ قدرتی واهمه نداریم چه رسد به قدرت پوشالی شما.

در نامه‌هایی که به ما می نوشت آرزو کرده بود که تمام افراد جامعه‌مان علی وار و زینب وار زندگی کنند و در مورد خود همیشه می گفت آرزوی من سه چیز است ایمان، جهاد، شهادت و شما که به من علاقه دارید و خوبی مرا می خواهید پس شما هم برایم چنین بخواهید که در این صورت به بزرگ‌ترین سعادت‌ها رسیده‌ام.

سرانجام در روز ۲۶ بهمن سال ۱۳۶۰ در سن ۱۵ سالگی در تنگه چزابه به شهادت رسید و اولین شهید سادات ابرکوه، اولین شهید دانش آموز و سومین شهید خردسال این شهرستان لقب گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا