امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

احمد خواستار

 

ما در جنگ با جنايتكاران براي يك لحظه هم نادم و پشيمان نيستيم .              ( امام خميني ره)

شرح مختصري از عملكرد گردان ضد زره الحديد در عمليات نصر 7 ( غرب كشور)

مأموريت گردان در عمليات نصر 7 پشتيباني آتش رزم نزديك

هدف : تصرف ارتفاعات مهم و استراتژيك دوپازاوبلفت

منظور : دورنگهداشتن ديد و تير دشمن بر منطقه عمومي سردشت

-         تسلط بر سد دو كان عراق و شهر قلعه ديزه و مناطق آن

-         هموار كردن عمليات هاي آينده در خاك عراق ( استان سليمانيه )

-         قطعه راههاي ارتباطي ضد انقلاب

تاريخ ابلاغ مأموريت از رده مافوق به گردان 10/4/66

-         11 و 12 تيرماه بررسي منطقه توسط گردان جهت احداث سنگرهاي اجتماعي

-         14،13و 15 تيرماه احداث سنگرهاي اجتماعي و استقرار نيروهاي گردان

-         17،16و 18 تيرماه بررسي و شناسايي نقاط آسيب پذير و حساس دشمن

-         19و20 تيرماه انتخاب موضع قبضه ها جهت پشتيباني از آتش دور

-         21 تيرماه انتخاب موضع استقرار قبضه ها جهت آتش رزم نزديك

-         22 الي 26 تيرماه استقرار قبضه ها در مواضع بررسي شده

-         27 تيرماه استراحت

-         28 تيرماه اعزام نيروهاي جديد بسيجي از دفتر گردان يزد به منطقه

-         29 تيرماه جذب نيروهاي جديد و سازماندهي

-     30 تيرماه الي 10 مرداد تكرار آموزش نظامي در خصوص سلاحهاي نيمه سنگين ، موشكي و ... براي نيروهاي با تجربه و شروع آموزش اوليه براي نيروهاي جديد

-         11 مرداد ماه رزمايش تمريني در زميني شبيه منطقه عمليات

-         12 مرداد ماه استقرار نيروهاي عمل كننده در خط مقدم

-     13 مرداد ماه (!) تأمين مهمات مورد نياز و آوردن آن كنار قبضه ها و زاغه مهمات در ارتفاع فرفري (2) كليه نيروهاي رزم نزديك با مجهز شدن به تجهيزات انفرادي و بارگيري سلاحهاي نيمه سنگين و مهمات مورد نياز بر روي قاطر آماده يورش به دشمن گرديدند و نيروهاي پشتيباني آتش ساعت 11:30 شب 13 مرداد كنار موضع قبضه ها استقرار يافته و آماده دستور بودند .

-     بامداد 14 مرداد ماه 1366 شروع عمليات نصر 7 با رمز مبارك ( يا فاطمه الزهرا(س) ) ساعت بامداد رمز عمليات از طريق بي سيم توسط سردار شهيد حاج اكبر آقا بابايي اعلام شد چند لحظه بعد رزمندگان اسلام با دشمن زبون درگير شده و منطقه مثل روز روشن گرديد گردان الحديد طبق طرح قبلي شروع به ريختن آتش به مواضع به خصوص جاده هاي مواصلاتي و عقبه هاي دشمن كه از قبل ثبتي گرفته بود نمود ، بطوريكه تنها يك قبضه موشك انداز 107 م.م شهاب كه در ارتفاع كله قندي مستقر بود حدود دويست موشك شليك كرد . اين آتش ها نتيجه مطلوبي در پيروزي رزمندگان اسلام داشت و دست دشمن را در زمينه وارد عمل كردن نيروهاي احتياط خود به منطقه درگيري بسته بود ساعت 4:30 بامداد 15/5/1366 از طريق بي سيم سردار اكبر فتوحي دستور پيشروي به گردان الحديد داده شد . بدون وقفه دستور اجرا شد و نيروها با سلاح هاي مربوط كه از قبل آماده نموده بودند به طرف منطقه درگيري حركت كردند حجم آتش دشمن سنگين بود و قاطرهايي كه كار حمل سلاح ها و مهمات مي كردند را با مشكل مواجه كرده وبد به هر حال نيروها خود را به رزمندگاني كه در حال جنگ با دشمن بودند رساندند ديگر هوا روشن شده بود دشمن در حال مقاومت در سنگرهاي خود بود تيم موشك انداز اس پي جي با مستقر نمودن سلاح هاي خود و شليك موشك شروع به انهدام سنگرها ، كانالها و نقاط مقاومت دشمن كرد كه اين آتش ها منجر به تلفات سنگين بر دشمن شد و چند دقيقه بعد زيرپوش هاي سفيد از سنگرها نمايان شد و موجب قطع شدن آتش خودي به مواضع دشمن گرديد و آنان به همراه فرمانده خود تسليم رزمندگان اسلام شدند از اسراء بازجويي شد . چرا مقاومت مي كرديد ؟ فرمانده گردان دشمن اظهار داشت كه فرمانده تيپ كه در حوالي سد دوكان مستقر مي باشد به ما دستور داده كه مقاومت كنيد قواي كمكي مي رسد ساعت 10 صبح بود كه از حجم آنش دشمن كاسته شد و مادر كنار تخته سنگ نسباتاً بزرگي كه جان پناه بود مستقر شديم و سپس شروع به بازسازي اوليه كرديم غروب همان روز به طرف سنگرهاي اجتماعي دشمن در پايين ارتفاع رفتيم و مواجه با تعدادي سرباز عراقي شديم كه حدود 30 نفر بودند كه مخفي شده بودند تا با استفاده از تاريكي شب به موضع خود فرار كنند رزمندگان با كمي درگيري آنان را به اسارت در آوردند شب فرا رسيد و ياد دو شهيد گردان با نام هاي حسين مطيعي بهابادي و محمد رضا وطن خواه كه در اين عمليات به شهادت رسيده بودند به سوگ نشستيم و شب را به صبح سپري كرديم دشمن با استفاده از چندين بالگرد نيروهاي مخصوص خود به مواضع لشكرهاي 27 محمد رسول ا... و 31 عاشورا كه مسئوليت نوك ارتفاع و يالهاي سمت راست دوپازا را به عهده داشتند پاتك نمود كه با شكست سنگين مواجهه شد و به حمد ا... با تصرف ارتفاعات دوپازا ، بلفت پاسگاهاي مرزي منطقه ، جاده آسفالته قلعه ديزه سردشت قريب به 30 كيلومتر مربع از سرزمين عراق عمليات نصر 7 با پيروزي كامل پايان پذيرفت و گردان الحديد مسئوليت پدافندي از قسمتي از مناطق آزاد شده را به عهده گرفت و به پاس زحمات رزمندگان اين گردان از طرف فرمانده يگان سردار شهيد حاج اكبر آقا بابايي به سفر زيارتي و پابوس امام رضا (ع) مشرف شدند .

والسلام

احمد خواستار

Template Design:Dima Group