محفل پیشکسوتان جهاد و شهادت، یک تشکّل مردم نهاد است که توسط خود این پیشکسوتان سازماندهی و اداره می‌شود.

 

اولین محفل پیشکسوتان دفاع مقدس و جهاد و شهادت با حضور بیش از 400 نفرمتشکل  از فرماندهان گردان و جانشینان،فرماندهان گروهان، یگان‌های رزمی اعم از ارتش، سپاه، بسیج، جهاد و برادران نیروی انتظامی ،هشتم دی ماه در استان یزد برگزار شد.

محفل پیشکسوتان جهاد و شهادت، یک تشکّل مردم نهاد است که توسط خود این پیشکسوتان سازماندهی و اداره می‌شود. در اساسنامه‌ی این تشکل، اهداف و خط‌مشی این محفل بیان شده که هر استانی با توجه به شرایط بومی استان، می‌تواند در برخی موارد این اساسنامه تغییراتی داشته باشد. به عنوان مثال؛ در بعضی از استان­ها  وجود برخی ادیان و مذاهب،تغییرات در اساسنامه را ضروری می‌سازد.

به همین منظور مصاحبه ای با آقای گلوردی انجام شده که آنرا مرور می نمائیم.

ایده تشکیل این مجمع از طرف چه کسی بود و چه چیز باعث شد که در شکل گیری این مجمع مصمم شوید؟

ایده این مجمع حدود 10 سال پیش از جانب امیر شمخانی طرح شد و برای انسجام بیشتر  در جلسه‌ای با حضور فرماندهان جنگ اعم از ارتش، سپاه، کمیته سابق و جهاد،  موضوع مطرح شد و این ایده مورد استقبال قرار گرفت. به همین جهت هیئت امنایی تشکیل و اولین جلسه مرکزی آن در تهران برگزار شد. بعد از تشکیل چند جلسه  در تهران،بعضی از فرماندهان پیشنهاد دادند که بنا به شرایط هر استان مجمع در داخل خود استان­ها برگزار شود.

آقای قاسم سلیمانی، آقای همدانی، آقای شوشتری و آقای رئوفی از آذربایجان که در آن موقع فرمانده سپاه لشکر عاشورا بودند، اولین کسانی بودند که محافل پیشکسوتان را در استان خودشان ایجاد کردند. بعضی از این استان­ها از جمله کرمان و همدان حتی موزه هم درست کردند. بعد از این حرکت ،با توجه به استقبال اعضا قرار شد برگزاری این محفل به تمام استان­ها تعمیم پیدا کند، چون تقریباً همه استان­های ما بنا به بضاعتی که داشتند در دفاع مقدس شریک بودند.

اولین هدف تشکل، وحدت و حفظ انسجام بین پیشکسوتان دفاع مقدس برای ادامه‌ی مسیروحفاظت و پاسداری از انقلاب اسلامی است. تعامل پیشکسوتان  با یکدیگر، هدف دوم این تشکل بوده وسومین هدف، انتقال تجارب‌ و تولید فرهنگ دفاع مقدس است.

با وجود گذشت نزدیک به سه دهه از دفاع مقدس، بسیاری از خاطرات  این عزیزان به ورطه فراموشی سپرده شده و کم کم از یاد­ها رفته‌اند. و این محفل می‌تواند دیگر بار این عزیزان را به صحنه بیاورد و از پتانسیل­ آنها  در سطح ملی ومحلی استفاده کند. از طرفی با یک توان بالقوه سازماندهی می‌شوند و قطعاً درصد بالایی از آن­ها با توجه به روحیات داوطلبانه­ و ایثارگری  که در وجودشان است آماده­اند در شرایط نیاز انقلاب، مجدداً وظایف و رسالت­شان را به خوبی انجام دهند.  خط قرمز تشکّل این است که نباید به هیچ وجه این محفل سیاسی شود؛ اما  هدف ما  فیلتر گذاشتن بر سر راه افرادی که اندیشه­ی سیاسی دارند نیست. همان طور که در دفاع مقدس هر کس با هر اندیشه‌ای که داشت،آمد و از انقلاب اسلامی دفاع کرد، ان‌شاالله از این به بعد هم  همین‌گونه باشد.

 

با توجه به اینکه اولین جلسه در استان یزد تشکیل شد، هیئت امنای آن چگونه انتخاب شد و اگر کسانی بخواهند در این کار پیشگام شوند و همکاری کنند، چگونه می‌توانند با این مجمع ارتباط بگیرند؟

در 12 استان،محفل پیشکسوتان راه‌اندازی شده است که در استان یزد هم با همکاری بسیار خوب اداره کل حفظ آثار استان، سپاه، استانداری و بعضی از افراد پیشکسوت مثل آقای فرهنگ‌دوست و دیگر عزیزان، اولین اجلاسیه‌ی آن با وجود زمان کوتاه به نحو شایسته‌ای برگزار شد. امیدواریم  با تسلسلی که در برنامه‌های آینده دارند، همایش‌ها را هر چه پربارتر برگزار کنند و سازمان‌های ذی‌ربط بتوانند این عزیزان را به کار بگیرند.

بنیاد حفظ آثار می­تواند اطلاعات و خاطرات این عزیزان را جمع‌آوری کند و  هنرمندان، مورخین و نویسندگان  و در واقع کسانی که می‌خواهند این­ها را الگو قرار بدهند، بتوانند از این محتواها استفاده کنند و تولید و نشر دهند.

دوستان،پس از تکمیل هیئت امنای فعلی و طی‌کردن سیر تصویب اساس‌نامه به عنوان یک سازمان مردم نهاد،دومین همایش را در اردیبهشت ماه برنامه‌ریزی کنند. انتظار داریم که تمام مسئولین استان، این تشکّل را به عنوان تشکلی ملی و محلی که در واقع کارکردش تقویت انقلاب اسلامی است، حمایت کنند و این محفل، محفل انسجام و وحدت ملی در استان باشد و خیلی از مسائلی که باعث تفرقه‌های سیاسی می­شود دراین محفل که سالیانه حداقل یک یا دو بار برگزار می‌شود، رفع و ان‌شاءالله انسجام و وحدت ملی  در استان  مستحکم‌تر شود.

 

البته این هیئت امنا یک هیئت امنای موقت انتصابی است که اعضای آن را  با توجه به شناختی که از بعضی عزیزان داشتیم، انتخاب کردیم. مثل جناب آقای فرهنگ‌دوست که ایشان قبلاً یک جلسه‌ در سال 1389  با آقای شمخانی داشتند و قرار شد که محفل را راه بیندازند که بنا به دلایلی به تعویق افتاد. برای هیئت امنای اصلی، افراد باسابقه و فرماندهان دفاع مقدس و برنامه‌ریزی به طور عمده به عهده خود استان و پیشکسوتان استان  است که انجام می‌شود.

آیا اساس‌نامهی این مجمع نوشته شده و چیز مشخصی در بردارد؟

یک پیش‌نویس یکسان را به تمام استان­ها داده­ایم. همان‌طور که در ابتدا اشاره کردم، هر استانی می‌تواند بنا به شرایط و وضعیت استان‌،تغییراتی در بعضی از مفاد و ماده‌ها بدهد، بدون اینکه در اصل آن اهداف و مأموریت‌ها تغییری به وجود آید.

ادارات حفظ آثار در استان­ها یک مجمع پیشکسوت و یک مجمع پژوهشگران پیشکسوت دارندکه اعضای آن سابقه تألیف کتاب یا سابقه مقاله‌نویسی و یا کار تحقیق پژوهشی دارند،آیا می‌شود ارتباطی بین این دو مجمع  برقرار کرد ؟

ما در زمینه ثبت تاریخ دفاع مقدس خیلی کمبود داریم و هر کس می‌تواند به قدر بضاعت خود در راستای تولید محتوا حرکت کند. چه پژوهشگران و چه افراد عادی می­توانند مطالب‌شان را خیلی ساده و محاوره‌ای ضبط کنند و به شما بدهند، یا در سیستمی بگذارند که برای همه قابل استفاده باشد واین یک فرصت است.ما نباید به این فعالیت‌ها، سازمان‌گونه نگاه کنیم و بگوییم  این کارها موازی است، چون اهدافشان در راستای تدوین محتوا و انتشار آن است. در واقع با هیچ جریان و تشکیلاتی، نه تنها موازی نیستند؛ بلکه یک نوع مکمل برای یکدیگرند و می­توانند به هم کمک کنند تا عقب افتادگی­هایی که در ثبت و ضبط تاریخ دفاع مقدس داریم،جبران شود. از طرفی آن معنویتی که در تشکلات وجود دارد، یک نوع قدرت و توانمندی است. از همه مهم‌تر از به فراموشی سپرده شدن خیلی از افراد جلوگیری می­شود.

الان در استان یزد مسئولان این مجمع مشخص شده‌اند که افراد پیشکسوت بتوانند با آنها ارتباط داشته باشند؟

به صورت موقت آقای فرهنگ‌دوست و آقای شیبانی هستند. ولی ان‌شاءالله به گفته­ی آقای فرهنگ‌دوست تا یک ماه آینده انتخاباتی برگزار شده و هیات امنا مشخص می­شوند. تشکل ما فقط یک مدیر و هیات امنا دارد. مسئول، رییس و تشکیلات برایش در نظر گرفته نشده است که یک ساختار سلسه مراتبی بلند را ایجاد کند. اصل فعالیتش اجتماعی و فرهنگی است و در آن، دبیر،مصوبات هیات امنا را پیگیری می­کند.

فرمودیدکه جلسه آینده‌ ان‌شاءالله در اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد؟ دستور آن جلسه چیست و چه فعالیتی دنبال می‌شود؟

بنا به نظر دوستان، اردیبهشت ماه برگزار خواهد شدوهیأت امنای جدید دستور جلسه را مشخص می­کند.

 

 

 

 

 

Template Design:Dima Group