خط شکنان: کارگردان و مستند ساز برجسته کشورمان گفت: غرب همیشه با شعار آزادی بیان به اصول انسانی تاخته و به جنگ با حقیقت رفته است، اقدام شرکت خدمات ماهواره‌ای اینتل‌ست در جلوگیری از پخش ماهواره‌ای شبکه‌های خبری ایران در چارچوب سرکوب بی‌پایان جریان آزاد اطلاعات رخ داده است.

به گزارش خط شکنان به نقل از یزد رسا، با توجه به توقف پخش برنامه شبکه های ایرانی خارج از کشور توسط اینتل ست مصاحبه ای هرچند کوتاه اما خواندنی با سید جلال دهقانی اشکذری کارگردان و مستند ساز برجسته ای که در کارنامه درخشان خود آثاری چون؛ مستند سیاسی «اعدام به جرم آزادی» را دارا می باشد ترتیب دادیم. در ابتدا توضیحاتی در مورد این شرکت خدمات ماهواره ای ارائه و سپس نقدی بر عملکردشان آورده شده است.

شرکت خدمات ماهواره‌ای اینتل‌ست که مقر آن در لوکزامبورگ است، روز چهارشنبه (۲۹خرداد، ۱۹ ژوئن) ادعا کرد تصمیم تعلیق ارائه خدمات ماهواری به شبکه‌های خبری ایران به دلیل تحریم‌های غیرقانونی امریکا علیه رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گرفته شده است.

این شرکت خدمات ماهواره‌ای می‌گوید: «اینتل‌ست برای تمدید مجوز صدا و سیمای ایران به دنبال دریافت معافیت از سوی دولت امریکا بود. با این حال، دولت امریکا به اینتل‌ست توصیه کرده است این مجوز را تمدید نکند. از این رو، اینتل‌ست باید ارائه خدمات به شما را از ۹ تیر (۳۰ ژوئن) در راستای تبعیت از قوانین و مقرارت امریکا، متوقف کند.»

پیشتر نیز، شرکت یوتل‌ست در اقدامی بحث‌برانگیز و جنجالی به شرکت ماهواره‌ای هیسپاست اسپانیا دستور داد پخش ماهواره‌ای شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی‌وی ایران و شبکه پرس ‌تی‌وی را در اسپانیا و امریکای لاتین متوقف کند.

میشل د روزن، رئیس اسرائیلی ـ فرانسوی یوتل‌ست در ماه‌های اخیر با اعمال فشار بر شرکت‌های خدمات ماهواره‌ای اروپا و آسیا برای خاموش کردن رسانه‌های ایرانی هجمه‌های خود را تشدید کرده است.

———-

سید جلال دهقانی اشکذری کارگردان و مستند ساز برجسته کشورمان در  توقف پخش برنامه شبکه های ایرانی خارج از کشور توسط اینتل ست اظهار داشت: آزادی بیان یکی از نعمت هایی است که خدای متعال در اختیار انسان ها قرار داده است، اما همیشه غرب با شعار آزادی بیان به اصول انسانی تاخته و به جنگ با حقیقت رفته است، اقدام شرکت خدمات ماهواره‌ای اینتل‌ست در جلوگیری از پخش ماهواره‌ای شبکه‌های خبری ایران در چارچوب سرکوب بی‌پایان جریان آزاد اطلاعات رخ داده است.

دهقانی اشکذری افزود: غرب برای حفظ انحصار خود بر جریان اطلاعات هر کاری انجام می دهند و سعی می کنند آن‌چه را مردم به گوش می‌شنوند در کنترل خود داشته باشند تا از این راه بتوانند افکار عمومی را آن گونه که خود می‌خواهند و به سود منافع آن‌ها است، شکل دهند و هدایت کنند.

وی تصریح کرد: هنگامی که یک شبکه تلویزیونی همانند پرس تی‌وی، هیسپان تی‌وی و دیگر شبکه‌ها جرات می کنند علیه آن ها حرفی بزنند، آن‌ها با سرکوب صدای آن شبکه ها یعنی حذف آن‌ها از ماهواره واکنش نشان می‌دهند، زیرا آن‌ها بسیار تمایل دارند مانع از انتشار واقعیت شوند، واقعیتی که آگاهی از آن حق همه مردم سراسر جهان است.

وی ادامه داد: این افراد اقلیت کوچک بسیار ثروتمندی هستند که فاشیسم و جنگ را در سراسر جهان ترویج می کنند و مردم جهان هم با آن چه که اکنون رخ می دهد مخالف هستند، این اقلیت ثروتمند دوست دارند کنترل خود را بر اطلاعات عمومی محفوظ دارند تا از این راه مطالبات میلیاردها انسان علیه این گروه کوچک از افراد ثروتمند را سرکوب کنند.

سید جلال در ادامه افزود: آزادی بیان همیشه هنگامی آزادی بیان است که غرب در صدد سرنگونی یا تضعیف برخی دولت ها باشد و تنها زمانی آزادی بیان وجود دارد که غرب بخواهد جنگی را آغاز یا افرادی را ترور کند، اما هنگامی که گروهی یا افرادی بخواهند علیه غرب سخنی به میان آورند، لفاظی درباره آزادی بیان به فراموشی سپرده می‌شود.

Template Design:Dima Group